Dědictví a závěť: Opravdu až ty poslední věci člověka?
24. 3. 2025
Přemýšleli jste někdy o tom, co se stane s vaším majetkem, až tu nebudete? Nerozplyne se? Nerozpoutá mezi vašimi blízkými hádky a spory? Kdo převezme firmu, postará se o děti, zajistí manžela či partnera? A mám to vůbec řešit – není lepší, ať se sami dohodnou?
Jeden z mých klientů to vystihl přesně: "Raději ať se všichni svorně zlobí na mě, že jsem to špatně rozdělil, než aby se hádaly mezi sebou."
Závěť není jen formální dokument – je to způsob, jak předejít chaosu a ochránit to, co jste celý život budovali. Závěť je listina, ve které zůstavitel k okamžiku své smrti přenechává jedné či více osobám podíl na svém majetku. Jak ji ale správně sepsat a na co si dát pozor, abyste neudělali chybu, která by mohla všechno zkomplikovat?
Srozumitelnost a jednoznačnost závěti
Předně je potřeba, aby obsah závěti byl srozumitelný a jednoznačný natolik, aby mohla být splněna přání zůstavitele. Nejasné formulace nebo rozporuplná ustanovení mohou způsobit, že některé části závěti nebude možné právně uplatnit. V krajním případě se pak mohou dědici dostat do sporu, což může vést ke zhoršení rodinných vztahů nebo dokonce vleklým soudním sporům o majetek. Je proto důležité závěť formulovat jasně, jednoznačně a ideálně ji konzultovat s odborníkem.
Společné jmění manželů
Mnoho lidí úplně přehlíží fakt, že jejich majetek není tak úplně jen jejich. Pokud je majetek součástí společného jmění manželů, připadne obvykle jedna polovina automaticky pozůstalému manželovi. Do pozůstalosti pak bude spadat pouze druhá polovina majetku zesnulého manžela, která se bude dělit mezi dědice. A podle zákona je v první třídě dědiců také pozůstalý manžel. To může narušit očekávání zůstavitele i jeho dědiců. Závětí však lze pozůstalého manžela z dědění vyloučit.
Vydědění a povinný díl
Zákon chrání potomky před úplným vyděděním. Děti zůstavitele mají nárok na tzv. povinný díl z dědictví – nezletilé děti tři čtvrtiny svého zákonného podílu, zletilé děti jednu čtvrtinu. Povinný díl jim sice ze zákona náleží vždy (kromě specifických případů jejich výslovného vydědění ze strany rodiče), ne však jako přímý podíl na konkrétním majetku, ale jen ve formě pohledávky vůči ostatním dědicům. To znamená, že mohou požadovat vyplacení svého povinného dílu, ale nemají přímý nárok na vlastnictví konkrétního majetku.
Nevlastní děti
Z pohledu dědění je rozdíl mezi vlastními dětmi zůstavitele a dětmi přiženěnými nebo přivdanými. To může způsobit zásadní problém hlavně, když závěť chybí. Děti přiženěné či přivdané z předchozího manželství nebo vztahu nejsou automaticky dědici nevlastního rodiče a nemají právo na povinný díl. Podle zákona by v takovém případě dědění probíhalo pouze v rámci okruhu vlastních dětí zůstavitele. Pokud chcete zaopatřit děti manžela/manželky, bude pro vás závěť (nebo jiné odpovídající opatření) v podstatě nutností.
Rozdrobené spoluvlastnictví
Dědictví typicky vede k situaci, kdy se dědicové stanou spoluvlastníky, například rodinného domu nebo bytu. Na první pohled to může vypadat jako spravedlivé řešení, v praxi však společné vlastnění a užívání majetku často vede ke sporům a narušení dosud pokojných rodinných vztahů. Čím víc a menších podílů, tím větší problémy. Nejlepší je tomu předejít vhodným nastavením dědictví.
Svěřenské nástupnictví
Pokud chce zůstavitel majetek uchovat a předat vzdálenějším generacím, ale zároveň umožnit jeho užívání jiným bližším osobám, může využít tzn. svěřenského nástupnictví. Například vnoučata mohou být následnými dědici, ale dotčený majetek dočasně spravuje a užívá jiná generace (např. rodiče vnoučat) jako přední dědicové. Tento nástroj pomáhá zabránit tomu, aby dědictví bylo neuváženě rozprodáno nebo jinak znehodnoceno, než budou splněny podmínky pro jeho nabytí následným dědicem.
Snadná změna závěti – výhoda nebo riziko?
Výhoda závěti spočívá v tom, že ji lze kdykoli snadno změnit nebo zrušit a nahradit novou. Zůstavitel tak může reagovat na změnu okolností (např. rozvod) nebo doplňovat nový majetek, který v mezidobí získá.
Snadná změnitelnost závěti ale zároveň může představovat riziko. Například pokud se manželé domluví na vzájemném rozdělení majetku a sepíší „křížové“ závěti, může se stát, že jeden z nich později závěť změní, naruší tím původní dohodu a druhý z manželů se to nedozví. Pro takové situace může být vhodnějším řešením dědická smlouva mezi zůstavitelem a dědicem, kterou, na rozdíl od závěti, nelze jednostranně změnit a poskytuje tak větší jistotu ohledně předání majetku na obmyšleného dědice.
Ovšem v případech rozsáhlejšího majetku, plánování mezigeneračního předání majetku v delším horizontu více generací nebo složitých rodinných situací (např. vícečetná manželství) může být efektivnějším nástrojem předání majetku specifická struktura, jako je svěřenský nebo rodinný nadační fond. Tyto nástroje umožňují flexibilnější správu majetku a lepší ochranu zájmů budoucích generací.
Nejstručnější závěti aneb když závěť sama nestačí
Chcete zkusit malý test? Představte si, že chcete z nabytí majetku pro případ své smrti vyloučit manžela/manželku. Mohla by stačit dvouslovná závěť typu: „Vše dětem!“? Nejspíše ne. Manžel zemřelého má nárok na svůj podíl ze společného jmění manželů, které musí být vypořádáno, aby se určil majetek, který bude tvořit pozůstalost. Z dědických nároků ve vztahu k pozůstalosti manžela vyloučit lze.
A co úplně banální závěť typu: „Veškerý majetek odkazuji svému nejstaršímu synovi.“? Už asi tušíte, že tu mohou nastat problémy. Manželka, dcera i mladší syn a mají zákonné nároky a mohou takovou závěť oprávněně napadnout. Výsledkem může být dlouhý soudní spor a rozpad rodinných vztahů.
Bez správně formulované závěti a jejího případného provázání s dalšími instrumenty zkrátka nemusí být zamýšlené řešení dostatečně funkční a může v rodině přivodit víc škody než užitku.
Důležitost aktualizace závěti
Závěť je svou povahou jednorázový statický dokument. Okolnosti se však mění, a proto je důležité závěť čas od času revidovat. Při změnách ve vašem životě, jako je narození dětí, rozvod, druhý sňatek, změna majetkových poměrů nebo rodinné situace, je důležité závěť přehodnotit a případně sepsat novou. Kolize vzájemně si odporujících závětí jsou často předmětem sporů.
Závěr
Myslet na všechno, ale nepřekombinovat. To není snadné zadání. Natož pro laika. Velký prostor pro chybu se otvírá, zejména když budete chtít zakotvit podmínky či vzorce typu: Když je A, tak B; Ale když není A, nechť je dočasně C, a až [něco], potom B; Pokud nastane B, ale přitom také D a E, tak F. Je třeba vyvarovat se chyb z neznalosti. Proto konzultujte vaši představu o uspořádání majetku mezi vaše dědice s odborníkem. Tím spíše, pokud je pořízení závěti jedním z vašich „poprvé“.
Co je důležité vědět:
Srozumitelnost závěti: Nejasná ustanovení jsou příčinou sporů.
Společné jmění manželů: Významná část majetku nejde do dědictví.
Vydědění a povinný díl: Manžel, vlastní a nevlastní děti.
Spoluvlastnictví dědiců: Častý zdroj sporů v rodině.
Svěřenské nástupnictví: Předání majetku přes generaci.
Aktuálnost závěti: Člověk míní, život mění.
Alternativy k závěti: Dědická smlouva, majetkové fondy.
Svěřenské a nadační fondy: Ochrana a komplexní plánování majetku.
Petr Jakubec
p.jakubec@roseeurope.eu
+420 720 980 537