ESG: Jak probíhá tvorba ESG reportu a proč by se reportingu měly věnovat i malé firmy?

11. 2. 2025 

Rozšíření povinnosti ESG reportingu

Evropská unie klade stále větší důraz na udržitelnost a odpovědnost podnikání, což se odráží i v rozšiřujících se povinnostech nefinančního ESG (Environmental, Social, Governance) reportingu. V současnosti mají povinnost vykazovat ESG informace v rámci auditovaných ESG reportů především velké společnosti a subjekty veřejného zájmu s více než 500 zaměstnanci. Od roku 2025 se však okruh povinných subjektů výrazně rozšíří i na menší společnosti, které splňují aspoň 2 z určených kritérii (tj. 250 zaměstnanců; roční čistý obrat přesahující 50 milionů eur; a hodnota aktiv více než 25 milionů eur). Proto je vhodné se na ESG reporting připravit včas.

V rámci tohoto článku si ve zkratce přiblížíme, jak vlastně probíhá tvorba takového ESG reportu, co má být jeho obsahem a proč může být dobrý nápad začít s EGS reportingem i ve společnosti, na kterou se zatím zákonná povinnost reportingu přímo nevztahuje.

Jak probíhá tvorba ESG reportu 

1. Analýza ESG aktivit a sestavení ESG strategie

Než se začne ESG report vůbec sestavovat, je nutné analyzovat současný stav společnosti a její aktivity v oblasti ESG. To zahrnuje především:

  • analýzu a získání dat z oblasti environmentálních, sociálních a řídících aspektů chodu  společnosti;
  • komunikaci s klíčovými stakeholdery (zaměstnanci, zákazníci, investoři, banky, dodavatelé, zástupci komunity), kteří mohou mít na ESG strategii významný vliv; a
  • sestavení ESG strategie společnosti včetně strategických kroků k jejich dosažení a určení hloubky a rozsahu připravovaného ESG reportu.
    Získané informace a data budou základem pro vytvoření ESG reportu, který je vždy potřeba co do obsahu i rozsahu přizpůsobit přesně na míru současné situace Vaší společnosti a reálným datům z jejího provozu.

2. Obsah ESG reportu a sběr dat

Obsah ESG reportu nebude pro všechny společnosti stejný a v české legislativě jej zatím určuje především § 32h zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Každý ESG report tak musí především obsahovat informace o všech třech základních pilířích ESG:

Environment 

  • uhlíková stopa organizace včetně přímých a nepřímých emisí (Scope 1, Scope 2, Scope 3) a přehled konkrétních opatření pro jejich snižování,
  • využívání obnovitelných zdrojů energie,
  • hospodaření s vodou, nakládání s odpady a recyklace,
  • ochrana biodiverzity, 
  • popis konkrétních a časově vymezených cílů souvisejících s udržitelností, které si účetní jednotka určila.

Social

  • pracovní podmínky, mzdy a odměňování,
  • rovnost příležitostí a diverzita,
  • pracovní bezpečnost a ochrana zdraví,
  • zapojení do komunitních aktivit, vzdělávání a rozvoj zaměstnanců.

Governance  

  • struktura vedení,
  • složení správních a dozorčích orgánů,
  • politika proti korupci,
  • opatření v oblasti ochrany osobních údajů a kybernetické bezpečnosti,
  • transparentnost a odpovědnost vůči stakeholderům.

Klíčovým je ale rovněž sběr dat pro přípravu reportu, který musí být systematický a ověřitelný. Důležité je nastavit odpovídající metodologii a metriky, které budou kompatibilní s mezinárodními standardy, jako jsou GRI (Global Reporting Initiative), SASB (Sustainability Accounting Standards Board) nebo ESRS (European Sustainability Reporting Standards).

3. Audit ESG reportu

Společnosti, na které se vztahuje zákonná povinnost ESG reportingu, musí svůj report nechat ověřit nezávislým auditorem. Auditor přitom při ověřování reportu přezkoumá nejen obsahové náležitosti reportu dle zákona o účetnictví, ale bude zkoumat právě i postup společnosti při sestavování reportu nebo metodologii sběru dat a podkladů pro vytvoření reportu. Bez zkušeností s příslušnou českou a evropskou legislativou a bez zkušenosti s vytvářením auditovaných ESG reportů tak bude pro společnosti velmi těžké vytvořit ESG report tak, aby v rámci přezkumu auditorem obstál.

Proč se věnovat ESG reportingu i v malých firmách?

Ačkoliv menší společnosti zatím nemají zákonnou povinnost ESG reporty sestavovat ani je auditovat, existuje několik důvodů, proč by s přípravou ESG reportů měly začít už nyní.

  • Zpřísňování legislativy
    Zákonná pravidla se neustále zpřísňují a je jen otázkou času, kdy povinný ESG reporting dopadne i na menší podniky. Společnosti by se ně budoucí povinnosti měly začít postupně připravovat a vytvořit si alespoň základ dat a strategii pro budoucí povinný reporting.
  • Tlak trhu a klientů
    Mnoho velkých společností začne v průběhu tohoto a příštího roku od svých dodavatelů vyžadovat splnění a reporting vybraných ESG ukazatelů a standardů, což lze nejlépe doložit právě prostřednictvím vlastního ESG reportu.   
  • Banky, investice a dotace
    Zvládnutá ESG strategie a implementace opatření v oblasti ESG prokazatelné prostřednictvím ESG reportů začínají být důležitým faktorem pro sjednávání firemních úvěrů, vyhledávání investorů nebo v podmínkách získávání zelených dotací.  
  • PR a marketing
    Společnosti s udržitelnou strategií získávají konkurenční výhodu, posilují svou značku a zvyšují svou atraktivitu pro zákazníky i zaměstnance. Díky ESG reportu mohou společnosti komunikovat své ESG aktivity navenek a oslovit tak novou cílovou skupinu mezi zákazníky nebo obchodními partnery.

Výhodou ESG reportingu u malých podniků je, že zatím nemusí být auditované, což výrazně snižuje náklady na jejich zpracování a umožňuje flexibilněji přizpůsobit jejich obsah na míru marketingovým a obchodním potřebám společnosti.

Závěr

Přestože se ESG reporting může zdát jako časově náročná a nákladná administrativní činnost, včasná a profesionální příprava ESG reportu může přinést firmám všech velikostí výhody – od lepší reputace a zajištění souladu se zákonnými požadavky až po dlouhodobě větší konkurenceschopnost nebo zvýšení atraktivity pro investory. Doporučujeme tak povinnost ESG reportingu nepodcenit a svěřit jeho přípravu odborníkům, kteří mají v oboru ověřitelné zkušenosti.



Lukáš Závozda
l.zavozda@roseeurope.eu
+420 720 659 070