ESG reporting 2025.

15. 10. 2024 

Pro koho bude povinný a proč pocítí dopady i nejmenší společnosti a živnostníci?

Od roku 2025 dojde v České republice k významným změnám v oblasti ESG (Environmental, Social, and Governance) reportingu, které jsou výsledkem nové směrnice Evropské unie o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD). Tato směrnice výrazně rozšíří okruh subjektů, na které se povinnost nefinančního reportování vztahuje, a rovněž značně rozšíří okruh reportovaných dat a témat.

Dosavadní stav

Podle stávající směrnice NFRD (Non-Financial Reporting Directive) mají povinnost ESG reportingu pouze velké veřejně obchodované společnosti (hlavně banky a pojišťovny), které splňují následující kritéria:

  • více než 500 zaměstnanců.

Tato regulace se tedy dosud týkala přibližně jen 11 000 společností v celé Evropské unii.

Nové požadavky

Od roku 2025 se s příchodem CSRD dramaticky zvýší počet společností, které budou povinny zveřejňovat ESG reporty. Nová pravidla se budou vztahovat na:

Velké podniky, které splňují alespoň 2 z následujících kritérií: 

  • mají více než 250 zaměstnanců,
  • roční obrat přesahuje 50 milionů EUR,
  • mají bilanční sumu aktiv přesahující 25 milionů EUR.

Od roku 2026 se pak povinnost ESG reportingu rozšíří rovněž na veřejně obchodované malé, střední a velké podniky

Jak se změní povinný reporting?

Nové požadavky ESG reportingu dle CSRD znamenají pro mnoho společností velké změny. Společnosti budou muset zajistit nejen splnění nových reportingových povinností, ale také začít integrovat ESG principy do svého podnikání na strategické úrovni. Bude potřeba především hloubkovější analýzy ESG témat, detailnějších výpočtů uhlíkové stopy, strukturovanějšího přístupu k ESG datům, a především důslednějšího sledování a řízení dodavatelského řetězce.

Proč pocítí dopady i nejmenší společnosti a živnostníci?

Součástí požadavků na ESG reporting je rovněž analýza dat od dodavatelů, práce s dodavatelským řetězcem a sledování plnění ESG principů ze strany obchodních partnerů. Každá společnost, na kterou se tak povinný ESG reporting vztáhne, bude muset dle své ESG strategie vyžadovat data z oblasti ESG od svých dodavatelů a rovněž své obchodní partnery hodnotit z hlediska jejich celkového přístupu k ESG. Povinný ESG reporting se tak do určité míry přenese i na ty nejmenší společnosti (či dokonce živnostníky) na českém trhu, kteří budou pod tlakem svých velkých klientů, aby zavedli vlastní ESG strategii a dokázali svým klientům poskytnout vyžádaná data (především v oblasti uhlíkové stopy). 

Závěr

Implementace CSRD v České republice od roku 2025 výrazně rozšíří povinnosti v oblasti ESG reportingu na tisíce dalších společností. Tyto změny si vyžádají nové přístupy k řízení a reportování udržitelnosti. Rozšíření povinností může pro mnoho společností představovat nejen administrativní výzvu, ale i příležitost pro zlepšení jejich přístupu k udržitelnosti a konkurenceschopnosti na evropském trhu.



Lukáš Závozda

l.zavozda@roseeurope.eu
+420 720 659 070