Novely zákoníku práce.
15. 10. 2024
S účinností k 1. červenci 2024
Evidence zaměstnanců pracujících na základě dohod o provedení práce
Dochází k zavedení povinné evidence všech zaměstnanců, kteří pracují na základě dohody o provedení práce, ať už jim vznikne či nevznikne účast na důchodovém či nemocenském pojištění, u České správy sociálního zabezpečení. Za tímto účelem je třeba odevzdat každý měsíc elektronicky hlášení o výši příjmů zaměstnanců na DPP, a to do 20. dne následujícího měsíce. Dále mají zaměstnavatelé nově povinnost ohlásit ČSSZ nástup a ukončení zaměstnání zaměstnanců pracujících na DPP.
S účinností k 1. srpnu 2024
Kolektivní vyjednávání
Dochází k úpravě pravidel, za kterých je možné uzavřít kolektivní smlouvu u zaměstnavatele, u něhož působí více odborových organizací. Pokud se odborové organizace nedohodnou, je zaměstnavatel za splnění zákonných podmínek oprávněn uzavřít kolektivní smlouvu s odborovou organizací s největším počtem členů, případně s kombinací organizací s nejvyšším souhrnným počtem členů.
Odměny z dohody
Nově lze sjednat odměnu z dohody (jak DPP, tak DPČ) s přihlédnutím k noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo práci v sobotu a neděli. Zaměstnanci na dohodu by potom za práci v uvedených režimech náležela tato odměna namísto zákonných příplatků. Podmínkou je ovšem současné sjednání maximálního rozsahu práce v uvedených režimech, při jehož překročení zaměstnanci opět náleží zákonné příplatky.
Další změny
Dále se nově ruší povinnost zaměstnavatelů vypracovat písemný rozvrh dovolené, zavádí se institut zaručeného platu ve veřejném sektoru, upravují se pravidla pro výkon práce ve zdravotnictví a došlo k upřesnění dodávek plnění, na které se vztahuje ručení za mzdy zaměstnanců subdodavatelů ve stavebnictví.
S účinností k 1. lednu 2025
Pravidla pro rozvržení pracovní doby
Doposud zákon umožňoval, aby si zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem rozvrhoval pracovní dobu sám, pouze při výkonu práce mimo pracoviště zaměstnavatele. Nově se tato možnost bude týkat i zaměstnanců, kteří vykonávají práci na pracovišti zaměstnavatele. Délka pracovní směny ovšem nesmí překročit dvanáct hodin a musí být dodržena zákonná doba odpočinku a přestávky. Dohodu lze ukončit na základě dohody nebo výpovědí s patnáctidenní výpovědní lhůtou. Za neuzavření písemné dohody či za porušení pravidel při jejím ukončení může být uložena pokuta až do výše 300 000 Kč.
Výpočet minimální mzdy
Novela mění způsob výpočtu minimální mzdy. Minimální mzda bude od roku 2025 určována pomocí tzv. valorizačního mechanismu, který vychází z průměrné měsíční mzdy vynásobené koeficientem stanoveným vládou na dvouleté období. Ministerstvo práce a sociálních věcí každý rok do konce září oznámí výši minimální mzdy pro rok následující.
Zrušení zaručené mzdy v soukromém sektoru
Dochází ke zrušení institutu zaručené mzdy. Od roku 2025 už tak bude pro soukromý sektor relevantní pouze minimální mzda.
Výhled do budoucna
V současné době jsou projednávány další změny zákoníku práce. Vláda ČR v 2. polovině srpna 2024 schválila návrh tzv. „flexibilní novely“ zákoníku práce, jejímž cílem má být flexibilní pracovní trh. Navrhováno je například prodloužení zkušební doby ze 3 na 4 měsíce či zkrácení výpovědní doby. Ta by se počítala od okamžiku doručení výpovědi, nikoliv od začátku dalšího měsíce, a trvat by měla nejméně 2 měsíce. V případě výpovědi v důsledku porušování právních předpisů by mohla činit jen měsíc. Návrh by měl vést také k větší ochraně rodičů. Zaměstnavatel by nově byl povinen matkám a otcům na rodičovské držet jejich původní pracovní místo do 2 let věku dítěte. Pracovat na dohodu by mohlo být umožněno dětem už od 14 let, a to s písemným souhlasem rodičů. Velké diskuze jsou také vedeny ohledně zavedení institutu výpovědi bez udání důvodu. Vládní návrh ve své schválené podobě tuto novinku neobsahuje, je ovšem více než pravděpodobné, že se o jejím zavedení bude v Poslanecké sněmovně na základě pozměňovacích návrhů jednat. Nyní nezbývá než čekat, jak dopadne projednání vládního návrhu novely a které změny a v jaké podobě budou skutečně zavedeny.
Veronika Laurichová