Proč dozorčí radu v rodinné firmě?
21. 11. 2024
1. Dozorčí rada ve velkých firmách
Léta jsem pracoval v nadnárodních společnostech. Byl jsem generálním ředitelem, který se zodpovídal dozorčí radě. Byl jsem členem dozorčích rad, které dohlížely na činnost v několika zemích. Pochopil jsem zásadní přínos dozorčí rady při definici dlouhodobých vizí, kontrole a podpoře managementu, a hlavně v období, kdy se mění management nebo majitelé. Rodinné firmy často tento nástroj nevyužívají.
2. Dozorčí rada v rodinném podnikání
Dozorčí rada většinou neexistuje, nebo je pouze formální, bez skutečné role. Většinou proto, že majitel operativně řídí firmu. Má pocit, že všechno dokáže lépe než ostatní, a hlavně je pracovitější. Lidi kolem považuje za líné, nedůvěřuje jim, jsou pasivní, profesionální management se nedá najít a děti buď ve firmě pracovat nechtějí, nebo je na ně ještě příliš brzo. Tak proč v takové situaci mít dozorčí radu?
3. Jak to vypadá v rodinném podnikání
Zakladatel dlouhá léta tvrdě pracoval. Neměl čas na rodinu. Snad mu pomohl partner/ka. Rodina si zvykla, že on/ona se o všechno postará, všechno zvládne, zařídí, vymyslí, rozhodne... jinak to nešlo. Nebyl čas čekat na to, až se ostatní rozkoukají a přijdou s nějakým nápadem nebo aktivitou. Bylo třeba něco dělat. A tak je to vlastně pořád, i když dnes už přeci jen „nějaké lidi“ kolem sebe má. Potomci a partner/ka si zvykli, že všechno zařídí. Má jejich obdiv, ale tomu tempu prostě „nestačí“. Občas si zvykli, že se příliš nedá diskutovat. Že všechno běží tak rychle, že se dá jen těžko zapojit. Někdy do firmy vůbec nepřijdou a jindy tam možná i pracují. Jen to není úplně to, co by chtěli. Lidi ve firmě je znají jako potomky, partnera. Občas si je pamatují, jak tam „tahali kačera“. Často mají dobré vztahy, ale o některých věcech se tak nějak „nemluví“. Nedá se divit, že si občas kladou otázku, co by bylo, kdyby...
4. Jak to vypadá v rodinné firmě
Majitelé mají respekt. Ví se, že oni vše založili, vymysleli, mají největší zkušenost. Ví se, že pokud potřebuješ rychle rozhodnout, musíš za majitelem. To je přeci výhoda. Nebo ne? Navíc, pokud majitel rozhodne, zbaví se lidí odpovědnosti. A to je přeci fajn. Management má k majiteli plný respekt, ale zároveň si uvědomuje, že tak trochu nemá cenu něco vymýšlet, protože majitel ví stejně všechno líp. Zároveň si manažeři uvědomují, že ani majitel není nesmrtelný, a občas je prostě musí napadnout, co bude až jednou... Co se stane, pokud se tady jednou objeví potomci/ partner? Čím starší majitelé jsou, tím častěji přemýšlejí o tomto přechodu.
5. Jak z toho ven
Jednou z dobrých cest je dozorčí rada. Velmi konkrétní a praktická. Management dostane jasnou vizi podnikání, kterou může rozpracovat do konkrétnější strategie a zcela konkrétních realizačních plánů. Ví, že má daleko větší odpovědnost, a že musí pravidelně dozorčí radě skládat účty. To ho jasně pohání kupředu. Zároveň má pravomoc rozhodovat, pracovat, posouvat věci kupředu. Je stanoven jasný rytmus. Ví se, že takto to poběží se zakladatelem, ale i když zakladatel odjede na dlouhou dovolenou, onemocní, anebo prostě jednou odejde úplně a jeho místo v dozorčí radě zůstane prázdné. Rodina dostane jasnou, i když nezvyklou, cestu, jak se postupně věci naučit. Jak zjistit, co je důležité a co ne, jak se komunikuje s managementem, jak se řídí, jak se na něj dohlíží, jak se s ním komunikuje. Dostane možnost, jak najednou nemít na zádech celou tíhu, ale postupně se na odpovědnost i pravomoc připravit. Partner podnikatele je rád, že všichni v rodině znají svou cestu, učí se po ní jít, dokud je dost času.
6. Vznik, osazení a rozvoj dozorčí rady
Vytvoření dozorčí rady je logicky a právně jednoduchý krok. Zasednou v ní členové rodiny a také třeba někdo moudrý mimo rodinu, u koho to dává smysl. Nejde ale někomu nakázat, aby zasedl do dozorčí rady a byl spokojený a šťastný. Je důležité správně pochopit, co je dlouhodobým cílem dozorčí rady a mít to stále na paměti. Je velký úkol připravit první dozorčí radu, připravit na ni všechny její členy i účastníky a zejména ji důsledně řídit. Je skvělé mít někoho, kdo zakladateli pomůže neztratit trpělivost, které v této fázi není nikdy dost. Někoho, kdo potomkům a partnerovi bude dodávat odvahu a důvěru v opravdovost tohoto záměru, kterou v této chvíli moc potřebují. Dozorčí rada začne jinak, než bude fungovat za pár let. Je to vývoj. Dům se staví od základů, které v budoucnu vůbec nebudou vidět, ale pro stabilitu a postavení domu jsou moc důležité. I dozorčí rada má své počátky/ základy, na které se jednou zapomene, ale bez promyšleného začátku začít nelze, jinak „stavba“ brzy bez užitku spadne.
7. Práce na řadu měsíců – řešení na dlouho
Vypadá to, že vytvořit dozorčí radu je nekonečně náročné a dlouhé téma. Ano, není to na měsíc a vlastně ani na půl roku. Zažil jsem to několikrát. Stál jsem po boku majitelů, potomků, partnerů i manažerů zároveň. Vyvažoval jsem prudkost, ukvapenost, pasivitu, strach i jiné pocity. I když to není jednoduché, je to projekt pro všechny nejen užitečný, zajímavý, tvořivý a tak trochu adrenalinový. Přinese uspokojení, uplatnění i radost a jistotu všem v rodině. Vymezí pozici, odpovědnost a roli managementu, včetně vztahů k členům rodiny. Připraví všechny na změnu majitele, která jednou jistojistě přijde ať už firmu převezmou děti, nebo se firma prodá. Je to vždy „stejné“ a zároveň tak různorodé, tak individuální. Uvažujte o tom. Můžeme si dát kávu a podělit se o zkušenost.
Martin Valach