Revoluce v ESG reportingu

24. 3. 2025 

Evropská komise 26. února 2025 představila tzv. Omnibus balíček, jehož cílem je zjednodušit stávající pravidla v oblasti ESG (Environmental, Social, and Governance) reportingu a snížit administrativní zátěž především pro malé a střední podniky. Tento krok reaguje na obavy, že složité byrokratické požadavky v oblasti ESG oslabují konkurenceschopnost evropských firem vůči zahraničním konkurentům, zejména z USA a Číny.

Klíčové změny v ESG reportingu navrhované balíčkem Omnibus

Zúžení okruhu subjektů povinných reportovat v rámci CSRD

Povinnost ESG reportingu se nově bude vztahovat pouze na podniky s více než 1 000 zaměstnanci, splňující alespoň jedno z těchto kritérií:

a) roční obrat nad 50 milionů EUR, nebo

b) bilanční suma nad 25 milionů EUR.

Oproti doposud platné legislativě tak dojde k osvobození až 80 % firem na území Evropské unie od povinnosti ESG reportingu a jeho auditu.  

Odložení termínů pro povinný ESG reporting 

Balíček Omnibus přináší odklad povinnosti ESG reportingu o 2 roky. Např. velké podniky s více než 1 000 zaměstnanci měly původně reportovat údaje za rok 2025 v roce 2026, nově ale budou reportovat až za rok 2027 v roce 2028.

Změny v ESRS standardech ​

Revize ESRS standardů sníží počet povinných datových bodů určených k ESG reportingu a upřednostní kvantitativní data před textovými popisy. Tato změna v praxi usnadní a zefektivní ESG reporting a sníží zbytečnou administrativní zátěž.

Úpravy v oblasti náležité péče v dodavatelském řetězci (CSDDD)

Povinnost provádět náležitou péči a kontrolu v rámci ESG bude nadále platit pouze ve vztahu k přímým dodavatelům, nikoli k celému dodavatelskému řetězci.

Navíc dojde ke snížení frekvence hodnocení dodavatelských řetězců z každoročního na jednou za pět let.

Výhody, které Omnibus přináší

Klíčovou změnou je především odstranění zákonné povinnosti reportingu pro vybrané kategorie malých a středních podniků, která byla vzhledem k jejich personálním zdrojům a financím doposud zbytečně rozsáhlá a nepřiměřeně administrativně náročná.

Mnoho podniků, zejména z řad malých a středních firem, tak bude mít větší prostor zaměřit se na skutečně efektivní opatření ve svých ESG strategiích namísto byrokratického vyplňování a auditu zbytečných dat. Efektivní ESG strategie podnikům do budoucna pomůžou v zachování konkurenceschopnosti, při získání výhodnějšího bankovního financování nebo při vztazích s velkými korporacemi, které budou monitorovat plnění ESG standardů u svých dodavatelů.  

Místo splňování formálních požadavků tak budou moci osvobozené podniky alokovat zdroje tam, kde přinesou největší přidanou hodnotu – například do snižování uhlíkové stopy, udržitelných inovací, PR a marketingu nebo lepší péče o zaměstnance.

Co bude následovat

Omnibus balíček nyní čeká na schválení Evropským parlamentem a členskými státy EU. I když zachování alespoň části návrhů považujeme za pravděpodobné, není zatím bohužel zcela zřejmé, kdy a v jakém rozsahu se podaří změny schválit. Dokončení procesu schvalování hlavních částí balíčku odhadujeme na konec roku 2025 až první polovinu roku 2026. Legislativní vývoj budeme monitorovat a o důležitých změnách Vás budeme informovat.



Lukáš Závozda
l.zavozda@roseeurope.eu
+420 720 659 070