Škody způsobené zaměstnanci.

24. 3. 2025 

Občas zaměstnanec způsobí firmě škodu. Pokud k tomu dojde nedbalostí, a zvláště pokud se to opakuje, cítíme, že by měl nést část odpovědnosti. Na druhou stranu, pokud jde o skvělého pracovníka, který dělá pro firmu maximum, je nám nepříjemné požadovat po něm náhradu škody. Ať už je situace jakákoli, firmě vznikla škoda. Jsou to peníze, které "mizí v nenávratnu".

Škody jsou větší, než se zdá

S rostoucími cenami strojů, materiálu, energií i lidské práce se škody způsobené zaměstnanci neustále zvětšují. Velké škody si všimneme snadno – už proto, že se o nich hodně mluví.
Co ale ty menší? Nenesou dohromady větší náklady než ty velké? Často se ztratí v nákladech na údržbu, úklid nebo provoz, případně se jednoduše "zametou pod koberec".

Riziko svazuje zaměstnancům ruce

Není neobvyklé, že zaměstnanci říkají: "To já dělat nebudu, co když něco pokazím..." nebo "To není moje věc, nebudu se do toho pouštět." Není se čemu divit.
Zaměstnanci ocení, pokud najdeme způsob, jak riziko snížit, a zároveň budou ochotnější převzít větší odpovědnost a jít o pověstný "krok dál".

Hledání řešení

Skvělé by bylo, kdyby se proti těmto škodám mohla pojistit sama firma. I kdyby to bylo možné, je tu problém pojistného a spoluúčasti, která by zůstala na firmě.
Firmy hledají způsoby, jak zaměstnance motivovat k prevenci škod, jak minimalizovat celkové finanční dopady a zároveň najít spravedlivé řešení pro všechny strany.
Zaměstnanci řešení určitě uvítají, i když ho většinou nehledají, protože je to jednoduše nenapadlo.

Opravdu 4,5násobek platu?

Jistě, firma může po zaměstnanci požadovat náhradu škody až do výše 4,5násobku hrubé mzdy. To je většinou dost na pokrytí spoluúčasti firmy, je-li firma pojištěná.
Pro zaměstnance je takový násobek obrovský – může ho finančně zruinovat. Chceme opravdu vymáhat částku, která zaměstnance ekonomicky položí? A i kdybychom se k takové věci odhodlali, jaký to asi bude mít dopad na vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem?

Jaké máme možnosti?

Jaké máme možnosti?

A) Pojištění sjedná a platí firma

Sjedná-li pojištění pro zaměstnance firma, bylo by to bez starostí a firma by měla jistotu, že jsou lidé pojištěni. Jenže náhrady škod z takové pojistky by ovlivnily celkový škodní průběh firmy. To by mohlo zhoršit její postavení u pojišťovny.
Navíc pojišťovny často stanovují limity škodního průběhu – například 60 %, někdy dokonce jen 50 %. To znamená, že firma za pojištění vždy zaplatí víc, než z něj získá. Po určité době si tak nutně položí otázku: „Proč to vlastně děláme?“

B) Pojištění sjedná firma a zaměstnanec přispívá

Jednou z možností je podíl zaměstnance na pojistném. Pokud zaměstnanec způsobí škodu, může se jeho příspěvek zvýšit.
To by mohlo působit jako motivační prvek. Otázkou však zůstává administrativní náročnost a potenciální napětí v případě, že by se pojistné zvyšovalo.

C) Zaměstnanec sjedná i platí

Další možností je nechat sjednání pojistky na samotných zaměstnancích. Firma může zajistit snadný přístup ke kvalitnímu pojištění a případně pojistné strhávat ze mzdy a odesílat pojišťovně.
Škody tak nezatěžují škodní průběh firmy. Firma může u vybraných pozic dorovnávat zaměstnancům část nákladů na pojištění. V takovém případě mohou být spokojeny obě strany.

Zaměstnanec je proti pojišťovně malý

Přes optimistická očekávání zaměstnanců i firem se ne vždy daří získat pojistné plnění. Hlavními problémovými oblastmi jsou například vadně provedená práce, výroba zmetků nebo nedodržení pracovního postupu.
Pojišťovny se snaží maximalizovat vybrané pojistné a minimalizovat výplaty škod. Je zaměstnanec vůbec schopen obhájit svůj nárok proti pojišťovně? Firma ho v tomto případě zastupovat nemůže, protože je sama poškozenou stranou.

Jak na to

Pokud pojistku sjednal agent pojišťovny, nemůže zaměstnance zastupovat proti pojišťovně. Kdo tedy bude nárok zaměstnance (a tedy i firmy) hájit? Jednoznačné univerzální řešení neexistuje.
Správným nastavením systému však lze snížit finanční náklady firmy i zaměstnanců, dát zaměstnancům hezký benefit, ochránit jejich rodiny a podpořit jejich ochotu převzít větší odpovědnost.

Pokud vás toto téma zajímá, rádi si o tom s Vámi promluvíme. 



Petr Valach
p.valach@roseeurope.eu
+420 602 188 707