Níže chceme jmenovat několik vybraných situací, které byste měli zohlednit při tvorbě a správě Vaší fondové struktury.
Chcete-li jako zakladatel (fyzická osoba) či správce vyplatit obmyšleným (fyzickým osobám) plnění z fondu bez daně z příjmů, je pro osvobození takové výplaty stěžejní vztah mezi osobou, která plnění do fondu vložila a osobou příjemce. Bude-li se jednat o osobu blízkou, resp. osobu žijící s vkladatelem ve společné domácnosti ve smyslu zákona o daních z příjmů, pak bude příjem osvobozen od daně. Tento obecný závěr se shodně uplatní jak pro nadační, tak pro svěřenské fondy v případech, kdy subjekty nevytváří účetní zisk (viz. následující bod).
Zisk vytvořený ve fondu má vždy přednost před výplatou ostatních plnění. Bude-li fondová struktura generovat zisk a chcete-li obmyšleným něco vyplácet, bude výplata předmětem zdanění, a to až do výše vyplácaného zisku. Můžete tak znevýhodnit ty obmyšlené, kteří, protože jim bude plněno jako prvním, dostanou o částku ve výši daň z příjmů méně. Zisk proto vytvářejte ideálně na úrovni holdingu.
Vložíte-li do svěřenského fondu např. dům a pronajmete jej, mohou jej užívat obmyšlení bezplatně. Stále však není ustálena daňová praxe a nelze tak vyloučit ani možnost, že v případě svěřenského fondu s účetním ziskem bude správce daně přistupovat k plnění v podobě majetkového prospěchu, jako k obecnému plnění z fondu a bude tak předmětem zdanění až do výše generovaného zisku.
Vložíte-li majetek do nadačního fondu, jste povinni hradit tržní nájemné a jestliže roční tržní nájemné překročí částku 100.000 Kč, pak nadační fond celý příjem zdaní.
Obdobná pravidla se uplatní u bezúročné zápůjčky poskytnuté nadačním fondem a následné povinnosti danit celkový majetkový prospěch odpovídající tržním úrokům.
Doporučujeme proto dvakrát uvážit, zda Vaše aktiva mají „skončit“ ve svěřenském či nadačním fondu nebo je, nejen z důvodů osvobození od daně, raději prodat či vložit do holdingu (pod fondem) nebo jiných společností ve skupině Vašich firem. Zde se sice povinnosti hradit nájemné nevyhnete, ale můžete lépe pracovat s náklady a výnosy ve skupině.
Vklady (nikoli prodej za úplatu) majetku do fondů jsou obecně osvobozeny od daně z příjmů. Budete-li vkládat majetek, ani Vy ani fond ničeho danit nebude a na rozdíl od obchodních společností nemusíte být ani zakladatelem fondu ani jeho obmyšleným. Jestliže se vkladatel, který je obmýšleným, rozhodne vložené majetky vzít zpět, opět tak může učinit bez vzniku povinnosti hradit daň na straně fondu či příjemce.
Majetky do fondu vložené mohou v čase ztrácet na ceně, ale také svoji hodnotu zvyšovat. Naroste-li kupříkladu hodnota nemovitosti či zlata za dobu od vložení do fondu o 15 % a Vy jako vkladatel se rozhodnete tyto hodnoty vybrat (převést na sebe vlastnické právo), nemělo by se opět jednat o převod podléhající zdanění ani u jednoho z účastníků. Toto platí i pro vložený majetek, který bude v rámci správy a údržby svěřenský fond opravovat nebo modernizovat (nástavba, přístavba). Jakékoliv technické zhodnocení v průběhu držby majetku ve svěřenském fondu nemá při převodu na obmyšleného za předpokladu, že se jedná o osobu blízkou a svěřenský fond neeviduje účetní zisk, negativní daňový dopad.
Uvedený výčet situací rozhodně není úplný, ale shrnuje základní daňové trable, které klient a v neznalosti zákonů jeho poradce, může vytvořit. V okamžiku, kdy zaklepe na dveře daňová kontrola, může být již pozdě čehokoli měnit.
Tento článek obsahuje obecný výčet vybraných řešení. Konkrétní řešení pro Vaši společnost je vždy nutné předem konzultovat s Vašimi právními a daňovými poradci. Tento článek byl připraven ve spolupráci s CCS Consulting s.r.o.
Jan Roub
j.roub@roseeurope.eu
+420 606 086 191